Istraga o izvlačenju novca iz Hrvatskog skijaškog saveza još traje, a sumnja se u štetu od gotovo 30 milijuna eura. Aferu je otkrio 7dnevno nakon što je na granici zaustavljen Nenad Eror, glavni logističar Hrvatskog skijaškog saveza, s više od sto tisuća eura. Nakon toga klupko se počelo raspletati, no jasno je da kraj istrage nije ni blizu. 7dnevno je prvi objavio i prvih sedam imena s popisa onih koji su, kako se sumnja, od HSS-a dobivali isplate u gotovini. Na njemu su brojni aktivni i bivši djelatnici Saveza, ali i neka imena koja ne iznenađuju.
Prije svih to su imena Ante Kostelića, Ivice Kostelića i Janice Kostelić, kao i Siniše Krajača, glavnog tajnika Hrvatskog olimpijskog odbora, te direktora Ureda olimpijskog programa Damira Šegote i njegova sina. U međuvremenu je iz policije iscurio cijeli popis na kojem su deseci imena iz skijaškog sustava – treneri, članovi timova i skijaši – ali i osobe povezane s Vedranom Pavlekom. Među njima su i komentator Ivica Blažičko, novinari Mila Horvat i Ranko Varlaj te Gordan Previšić, voditelj Skijališta Sljeme.
Navedena su i imena trojice uglednih liječnika – Miroslava Hašpla, Ivice Borića i Damira Hudetza. Što popis točno predstavlja, zasad nije razjašnjeno. Istraga tek treba utvrditi jesu li navedene osobe primale novac, po kojoj osnovi i jesu li eventualne isplate bile u gotovini. Ili je sve bilo samo paravan Pavleku da izvlači novac s računa Saveza. To bi trebali rasvijetliti svjedoci, čije je ispitivanje već počelo.
Foto: Darko Tomas / CROPIX
Nova oprema
Dio prozvanih tvrdi da o svemu nema nikakvih saznanja, dok ih većina ne želi ništa komentirati jer je u tijeku istraga. No od istražitelja doznajemo kako je posebno “veselo” u HOO-u jer svjedoci iz tog krovnog tijela “naveliko pjevaju i terete jedni druge”. Za to vrijeme u Hrvatskom skijaškom savezu pokušavaju se oporaviti od ovog udara. 7dnevno uspio je razgovarati s brojnim skijašima, članovima HSS-a, koji su dosad o svemu javno šutjeli. No u neformalnim razgovorima zabrinuti su za svoju sudbinu, ne znaju što donosi budućnost.
“Sada bismo trebali početi nabavljati opremu za iduću sezonu, no stvarno ne znamo kako će to biti realizirano. Ovo što se dogodilo neugodno je i za proizvođače skijaške opreme, a sve je došlo baš u trenutku kada bismo trebali izabrati opremu za iduću sezonu. Doslovno ne znamo hoćemo li imati skije i kacige”, komentiraju skijaši. U razgovoru s njima osjeti se nevjerojatna neizvjesnost. “Uvjeren sam da ćemo se izvući jer smo se izvukli svaki put dosad. Samo je pitanje s koliko žrtava”, govori nam iskusni skijaški profesionalac iz Hrvatskog skijaškog saveza.
Svi se pitaju kako je moguće da je iz Saveza izvučen tako velik iznos. “Moram priznati da nikada nismo primijetili da nam nešto nedostaje. Za one najbolje natjecatelje uvijek je bilo i dovoljno opreme i dovoljno sredstava za treninge”, komentiraju skijaši. Prema njihovim riječima, za isplate u gotovini znali su svi u HSS-u. “Novac smo uvijek dobivali u kuvertama. Nitko nikada to nije dovodio u pitanje, niti je itko tražio da se to promijeni”, govore nam neki skijaši. No ima i onih koji tvrde da su pokušali Pavleka uvjeriti da im isplaćuje novac na račun, ali to se nije dogodilo.

Ogroman novac
“Kad je glavni tajnik Damir Raos išao u Austriju, znali smo da dolazi plaća”, govore nam članovi HSS-a. Raos je u ovoj akciji osumnjičen da je potpisivao isplate iz HSS-a po Pavlekovu nalogu. Eror je nakon uhićenja već priznao da je novac prenosio po Pavlekovu i Raosovu nalogu. “Godinama se znalo i za Pavlekovu vilu na Ibizi. Mnogi iz Saveza bili su ondje. Nekadašnji predsjednik HSS-a Srećko Ferenčak i Pavlek tijekom zajedničkih druženja u inozemstvu pili su isključivo Dom Perignon. Točili su ga i za vrijeme utrka Snježne kraljice. Svi su znali da oni troše ogroman novac, no kako skijaši nisu oskudijevali, nitko to nije dovodio u pitanje”, pričaju nam skijaši.
I dok mnogi u neformalnim razgovorima otvoreno kritiziraju ono što se događalo u HSS-u, istovremeno priznajući kako nitko nije dizao glas protiv toga, oni od kojih se očekivalo da progovore – Janica i Ivica Kostelić – još nisu dali službene izjave za javnost. Njihovi istupi bili su strogo kontrolirani i dok su osvajali najsjajnija odličja i kristalne globuse. Novinarima bi se obraćali samo kada bi im HSS to dopustio i organizirao. O Vedranu Pavleku još nisu progovorili.
U prošlom broju otkrili smo detalje sa sjednice Izvršnog odbora HSS-a na kojoj je jedan član, Dragutin Žiljak, koji je godinama bio šef Skijališta Sljeme, navodno pokušao umanjiti značaj afere. Izjavio je prvotno kako se uopće ne treba obazirati na tekst u našem tjedniku, a poslije je objašnjavao kako nije bio svjestan o kakvim je razmjerima afere riječ. Je li stvarno to mislio ili je ipak pokušao zaštititi upravo Janicu i Ivicu od posljedica ovog vrlo neugodnog slučaja? Svoj bijes javno je iskazao otac Zrinke Ljutić, Amir Ljutić, koji je u izjavi za Novu TV ustvrdio kako je Zrinkin tim uvijek dobivao odgovor da novca nema.

Foto: Nenad Dugi / CROPIX
Više cijene
“Čitamo po novinama i portalima i ne znam da li da se smijemo ili plačemo. Stvarno je šok. Ovakvo nešto teško da smo mogli pojmiti. Suludo! Nisam o tome razmišljao jer nama su uvijek govorili da nemaju novca, štednja je, ovo – ono. Naravno, imali smo uvjete, ali smo morali paziti na svaki euro. To su cifre na kojima generacije skijaša mogu skijati bez ikakvih problema. Ako računate da je budžet jednog skijaša poput Zrinke po sezoni s putovanjima u Ameriku i svime između 150.000 i 200.000 eura, prema ovim ciframa to je kap u moru. A govorim o najboljim sportašima, drugi mogu i s puno manjim iznosom. Svaki sportaš tu izlaže svoju glavu i krvavo se radi. Mi nismo došli tu ni uz pomoć Saveza ni bilo koga, do 17. godine išli smo potpuno sami. I onda kad vidite da se netko tako ponaša, to je šok.”
Ova Ljutićeva izjava zapravo samo potvrđuje ono što su nam rekli skijaši: oprema i treninzi bili su im osigurani, no ipak se inzistiralo na štednji. “Zašto onda oni nisu štedjeli s Dom Perignonom?” pitaju se ogorčeni. Potvrđuju nam i da su nakon sezona opremu morali vraćati Pavleku i Eroru. Ne znaju točno što se s njom dalje događalo, no uvjereni su da je preprodavana. “Skijašima su jakne prodavane po višestruko višim cijenama od onih po kojima je sponzor jakne prodao Savezu. Osim toga, nabavljena je velika količina jakni te ih je većina završila kod sponzora ili nekih drugih ljudi izvan Saveza. Za neke skijaše nije ih ni bilo“, prisjećaju se skijaši u razgovoru za 7dnevno.
“Što sam ja kao pojedinac mogao učiniti? Od mene su se tražili rezultati, a o ostalim stvarima nisam se brinuo“, rekao nam je pomalo sjetno jedan skijaš. “Bez Pavleka ne bi ni bilo hrvatskog skijanja”, smatraju pak ljudi iz HSS-a koji su mu bliski. On je, tvrde, izvukao HSS iz financijskih problema i bio motor svih događanja. “Pa, on je 25 sati dnevno radio za Savez. Oni skijaši kojima je uskratio sredstva jednostavno nisu bili dovoljno dobri, odnosno nije im bilo mjesto u reprezentaciji”, tvrde.
Turska osveta
Dodaju kako nije moguće da bivši predsjednik Ferenčak, koji je Pavleka zapravo stvorio, i aktualni Miho Glavić nisu ništa znali o njegovim financijskim malverzacijama. “Pavlek i Ferenčak izuzetno su bliski. Ferenčak je uvijek uspijevao osigurati novac za Savez, a Pavlek je bio zamašnjak svih utrka“, komentiraju upućeni u zbivanja u HSS-u. Jesu li Ferenčak i Glavić išta znali o sumnjivim isplatama, utvrdit će istražitelji.
U međuvremenu otvoreno ostaje i pitanje Pavlekova bijega. Kako je moguće da je otputovao iz Turske u trenutku kada mu se u Zagrebu na sudu određivao istražni zatvor, a turski policajci netom prije toga pretražili su mu mobitel i osobne stvari? Dio naših sugovornika uvjeren je da je to bila osveta turskih vlasti za sve probleme koje su kao investitori u Hrvatskoj imali vlasnici tvrtke Geoen. Godinama su vodili spor s hrvatskim poduzetnikom Draganom Juriljem zbog geotermalnih izvora kod Bjelovara. Početkom ove godine objavljeno je da je Geotermalna elektrana Velika 1 u Cigleni kraj Bjelovara vraćena u posjed tvrtke Geoen nakon pet godina pravnih sporova, a šteta zbog gotovo tri godine zastoja u radu mjeri se desecima milijuna eura. Osim toga, u tvrtki procjenjuju da će za potpuni oporavak pravne situacije trebati još nekoliko godina.
Je li doista moguće da su turske vlasti zbog toga zažmirile na oba oka kada je Pavlek iz hotela u središtu Istanbula, gdje je zatečen uoči pretresa, krenuo put zračne luke i dalje izvan granica Turske, navodno preko Dubaija u Kazahstan pa u Rusiju? U međuvremenu je ministar turizma i sporta Tonči Glavina najavio izmjene zakonskog okvira kako bi se povećala transparentnost i unaprijedio nadzor nad trošenjem novca u sportu.
Ako ste svjedočili nepravilnostima u sportskim savezima javite nam se s pričom na [email protected] ili na broj 099 3354 433.

