Barem do kraja ovog mandata ne – tako je Marija Selak Raspudić, šefica novoosnovane stranke Drito, odgovarala na sva novinarska pitanja o tome hoće li biti preletačica u jato HDZ-a. Prije toga, podsjećamo, jedan dnevni list objavio je priču o tome da u HDZ-u “osjećaju da bi barem Nino Raspudić rado prešao k nama”, dok Marija Selak ne otklanja mogućnost da i sama, nakon Boške Ban i Darija Zurovca, popije kavu sa šefom HDZ-a Andrejem Plenkovićem.
Na pitanje može li sa sigurnošću reći da glasovi za Drito nisu glasovi za HDZ, Selak Raspudić odgovorila je da “nitko sa sigurnošću ne može govoriti o svakom pojedincu”. “Nismo ljudi koji na polovici mandata mijenjaju dres, bili smo dosljedni od početka ulaska u politiku i takvi ćemo i ostati. Ne vjerujem u politiku po svaku cijenu”, rekla je Marija Selak Raspudić na osnivanju svoje nove stranke. Ali, iako zasad nije popila “kavicu” s Plenkovićem, emisari obiju strana itekako su odradili posao – izgleda da je već na stolu nemoralna ponuda zahvaljujući kojoj bi se suradnja Selak Raspudić s HDZ-om u budućnosti ipak mogla ostvariti, i to na izborima za gradonačelnika Zagreba, na kojima je i jednima i drugima cilj pobijediti Tomislava Tomaševića.
Po svemu sudeći, radi se na tome da HDZ i Drito u Gradskoj skupštini Zagreba počnu zajedno djelovati protiv gradonačelnika Tomaševića i saveza Možemo i SDP-a, što, uostalom, već i čine iznošenjem istih stavova u Skupštini i zajedničkim inicijativama protiv Tomaševića, kao što je bilo osporavanje prava Grada Zagreba da ograniči nastupe Marka Perkovića Thompsona, odnosno pravno sporenje odluke da se Thompsonu zabrani konecert na Trgu bana Jelačića na dočeku hrvatskih rukometaša. To je i bio zametak suradnje, jer su isti pravnici savjetovali i Mariju Selak Raspudić i Mislava Hermana u Skupštini.
Foto: Damjan Tadic / CROPIX
Jasan motiv
Ideja koja je nastala u vrhu HDZ-a, u premijerovu uredu, a ne u prostorijama HDZ-a Zagreb, ide u dva smjera: s jedne strane, HDZ bi bio spreman podržati Mariju Selak Raspudić kao svoju kandidatkinju na izborima za gradonačelnicu, dok bi Nino Raspudić bio njihov džoker u Saboru nakon idućih parlamentarnih izbora. Tako bi izjava Marije Selak Raspudić da s HDZ-om neće biti suradnje “do kraja mandata” faktički bila točna i ona ne bi izdala svoje birače, ali nigdje nije rečeno da takve suradnje u budućnosti neće biti.
Plan je da, ako ne u prvom krugu izbora za gradonačelnika Zagreba 2029. godine, HDZ svakako jasno i glasno podrži Selakicu u drugom krugu. U vrhu HDZ-a svjesni su da nemaju kadar za pobjedu nad Tomaševićem jer Možemo, ojačan SDP-om, čvrsto drži urbanu bazu glavnoga grada. Uostalom, HDZ nije pobijedio u Zagrebu od početka 90-ih godina, zato je i dalje spreman žrtvovati “tuđeg” kandidata, a ne trošiti svoje ministre i jake ljude na prilično izvjestan poraz. Plenkovićev jasan motiv jest bojazan da bi neki snažni HDZ-ov kandidat za Zagreb mogao zasjeniti njega samoga pa stalno drži Zagreb na tankom ledu i godinama ne da najjače ljude u tu bitku.
Marija Selak Raspudić, s druge strane, spremna je baciti se u vatru i sigurno će ponovno ići na Tomaševića – u vrhu HDZ-a isplanirali su da joj odrade i financiranje kampanje, a i teren, no potiho u prvom krugu, uz jasno obećanje da će je u drugom krugu podržati. Tada će sve svoje snage staviti na Selakicu, Plenković će javno objaviti da ona ima njihovu podršku u gradu, gdje su u Skupštini već neko vrijeme djelovali zajedno, dok će istodobno u Saboru Nino Raspudić sve otvorenije podržavati HDZ. Tu je, naravno, već riječ o sljedećem parlamentarnom mandatu nakon 2028. godine, kad se očekuje da će Drito bez problema ući u Sabor i pridružiti se širem centrističkom klubu koji će se zacijelo formirati nakon tih izbora.

Foto: Ronald Gorsic / CROPIX
Cijena podrške
Tada bi u Sabor, računa Plenković, moglo ući dosta nezavisnih, liberalnih ili centrističkih zastupnika s kojima on planira ostvariti ono što nije uspio 2024. – sastaviti Vladu uz podršku zastupnika centra. Tu bi, osim osovine Selak-Raspudić, mogla biti i lista Ive Rinčić iz Rijeke kad prođe u Sabor, pa Platforma Sjever i brojni drugi umjereni zastupnici koji tek formiraju svoje stranke i liste. Oni mogu i manjinski podržavati Vladu, odnosno ne ulaziti u izvršnu vlast, nego je u Saboru “projektno” podržavati, a među takvima će svakako biti Nino Raspudić – jer to će biti cijena podrške Mariji Selak na izborima za šeficu Grada Zagreba.
U tom smislu nije nikakva slučajnost što je par Selak-Raspudić baš u ovom trenutku krenuo u formiranje svoje stranke Drito – to je samo dio šireg plana povećanja većine preko zastupnika centra kao što su Dario Zurovec ili Boška Ban, eventualno uskoro i HSS i još neki drugi s kojima Plenković planira podebljati većinu do kraja ovog mandata na više od 80 glasova. Kad je pak riječ o šefu zagrebačkog HDZ-a Ivanu Matijeviću, razlog što ga se Plenković olako odriče, odnosno drži na ledu, jest to što je odmah u početku izgubio povjerenje u njega. I to upravo zbog slučaja Thompson, kad je Tomašević zabranio njegov drugi koncert u Areni najavljen za 28. prosinca 2025. i kad je zdesna došla inicijativa da se na referendumu ruši Tomašević.
Matijević je to javno podržao u jednoj objavi na Facebooku, no Plenković se tome usprotivio i rekao da HDZ neće rušiti legitimno izabranu vlast, nego da podržava stabilnost, kao i na primjeru svoje Vlade i Hrvatske općenito. Nazvao je Matijevića i objasnio mu stanje stvari. Tada je Matijević izbrisao tu objavu, ali je i pao u nemilost, iz koje se više nije izvukao. Plenković ga je prekrižio jer je solirao i mimo njega htio voditi politiku stranke u glavnome gradu, a to, naravno, ne dolazi u obzir kod njega. Zato i traži adekvatnijeg kandidata za Zagreb, a to će na kraju priče biti upravo Marija Selak Raspudić.

Foto: Goran Mehkek / CROPIX
Lista čekanja
Jake igrače HDZ-a Plenković neće žrtvovati za Zagreb, Mislava Hermana kao kooptiranog člana nacionalnog Predsjedništva vidi kao jednog od budućih ministara u Vladi, a Matijevića je otpisao. Herman je prvi u redu onih koji čekaju ulazak u Vladu. Kad je otpao Marin Piletić u resoru socijalne skrbi, Riječanin dr. Alen Ružić bio je prvi sljedeći na toj “listi čekanja”. On je sad zadovoljen, ušao je u Vladu kao prijatelj Plenkovićeve majke, a sad je na čekanju Herman: koji god ministar prvi ode, Herman ulazi, a to je također Plenkovićevo poluprivatno obećanje jer je godinama bio jako dobar s Hermanovom sestrom Davorkom Herman Mahečić.
I ona je liječnica, internistica i endokrinologinja, a aktivna je i politički jer ju je Plenković 2021. bio isto tako kooptirao u Gradski odbor HDZ-a Zagreba. Zapravo, Plenković je bliži s Davorkom nego s Mislavom, ali Mislavu Hermanu obećano je ministarsko mjesto nakon što se žrtvovao na posljednjim lokalnim izborima u Zagrebu i, očekivano, izgubio. Sad čeka na ulazak u Vladu, a vjerojatno će to biti kad Radovan Fuchs u sektoru školstva napokon ode u mirovinu jer je navršio 70 godina. Osim toga, Fuchs ima problema sa sluhom pa se u vrhu HDZ-a boje da ne napravi kakav gaf u javnosti. Svakako, Herman bi do kraja godine mogao ući u Vladu. Time Plenković raščišćava teren u zagrebačkom HDZ-u, gdje jednostavno “neće biti kandidata na raspolaganju” da ozbiljno krenu na izbore za vlast u glavnome gradu.
Vjerojatno će u prvom krugu kandidat biti baš Matijević, no to će mu biti kazna, a ne nagrada – tu se HDZ neće osobito izblamirati jer ionako dobivaju 13 do 15 posto glasova na svoju stranačku markicu. No tih 15 posto itekako može Mariju Selak Raspudić u drugom krugu dovesti do pobjede. Podsjetimo, na izborima prošle godine HDZ je završio na 13 posto, a u drugom krugu Selak Raspudić osvojila je respektabilnih 42 posto glasova, dok je Tomašević dobio premoćnih 57 posto.

Isplanirao scenarij
Ali kad se zbroje glasovi Marije Selak Raspudić i HDZ-a, to je 55 posto, i još kad HDZ upregne svoju mašineriju iza Selakice, projekt teško može propasti. Marija Selak Raspudić urbana je žena i u vrhu HDZ-a misle da s njom mogu osvojiti i dobar dio Tomaševićevih izgubljenih glasova centra – ima dosta onih koji su razočarani njegovim ljevičarenjem i LGBT agendom, a ne žele glas dati HDZ-u. Tu usakače Marija kao osoba koja govori o konkretnim projektima, ideološki je “straight”, odnosno drito, i može prikupiti neke ideološki neutralne glasove.
Za Tomaševića može biti problem to što je izjavio da se nakon dva mandata više neće kandidirati, no u Možemo nema osobe osim njega koja može tako premoćno pobjeđivati, a uz to ima već i veliko iskustvo. Zato će Tomašević vjerojatno morati pobiti tu svoju izjavu i opet se kandidirati, a opozicija, dakle HDZ i Marija Selak Raspudić, optužit će ga da je običan lažac i to će im biti jedan od ključnih momenata u kampanji.
Iskustvo je već pokazalo da kod Plenkovića nema slučajnosti: on je već isplanirao scenarij za Zagreb, a Marija Selak Raspudić, koja se kandidirala na trojim izborima – lokalnim, parlamentarnim i predsjedničkim – i na sve tri razine prolazila dobro, ali nikad nije bila pobjednica, sada je spremna ipak dati svoju dušu HDZ-u i pregaziti izjavu da ne želi vlast po svaku cijenu. Dovoljno je dugo bila “perspektivni gubitnik”, i sada želi ovladati Zagrebom, a partner će joj biti – Andrej Plenković.

