Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipe Mlinarić Ćipe u utorak oko 19 sati na Facebooku je objavio otvoreno pismo TV uredniku i voditelju Zoranu Šprajcu. “Gospodine Šprajc, zbog čega me mrzite? Kako Vam se da s mržnjom lijegati i ustajati? Pa to je pakao. Ja to ne bih mogao. I baš mi je žao što ste u tome. Ali ja, koji sam se susretao i s krajnje suludim vrstama mržnje, svejedno se pitam: zašto?” započeo je Mlinarić.
U nastavku teksta, spekulirao je o nekoliko mogućnosti: “Pretpostaviti da je to zato što sam se u ratu borio protiv okupatora četnika, koje smo pobijedili, premda su to bili pripadnici Vaše nacionalnosti, besmisleno je, zar ne? Ili da je razlog to što sam utjecao na to da SDSS više ne bude u Vladi, također je besmisleno, jer su oni najviše naštetili Vašem narodu u Hrvatskoj, zar ne? Glupo mi je i pitati se je li to zato što sam se borio da se makne spomenik Šoškoćaninu. Ipak se radilo o ratnom zločincu. Ili zato što sam sprječavao bacanje vijenaca u Dunav za nepostojeće srpske civilne žrtve na Dan sjećanja?”
Nadalje, pretpostavio je da ga Šprajc “mrzi” jer je po struci obućar. “To ne može biti, jer i vi nosite obuću, pa bi se moglo očekivati da cijenite tu struku. Ili zato što sam se baš ja usudio pokrenuti centar dr. Ivana Šretera po uzoru na centar Simona Wiesenthala, kako bih tražio i progonio zločince? Ne mogu zamisliti da bi Vam to moglo smetati. Zašto bi? Ili me mrzite zato što sam svoje najbolje godine ostavio u ratu pa nisam završio fakultet, kako biste Vi mogli mirno studirati, gospodine Šprajc? Premda je nezahvalnost česta pojava, nije valjda razlog to što sam Vam omogućio mirno akademsko obrazovanje?” dodao je Mlinarić.
‘Nitko i ništa i netko i nešto’
U nastavku otvorenog pisma, Mlinarić je pobrojao još niz razloga, između ostalog: “Pitat ću suludo, jer suluda je svaka mogućnost da me mrzite: nije li možda razlog to što sam udario na generala KOS-a Vasiljevića i na sudstvo koje ga štiti?”
Na Šprajcov odgovor nije se moralo čekati dugo. Samo dva sata kasnije, oko 21 sat, Šprajc je na svojoj Facebook stranici objavio odgovor. “S obzirom na opsežan fb esej g. Stipe Mlinarića Ćipe u koji je poetski udrobio moje navodno srpstvo, generala Vasiljevića, SDS, spomenik Šoškoćaninu i svoje obućarske vještine, molim cijenjene predstavnike medija da g. Ćipi prenesu sljedeći odgovor”, započeo je Šprajc i nastavio:
“Poštovani g. Ćipe, nisam Srbin niti sam se tako ikad osjećao ili izjašnjavao, premda valja priznati, kad vidim što pišete i čujem što govorite, bude mi žao da nisam.” Na koncu je zaključio riječima: “Rado bih za sebe rekao da sam Hrvat ali otkako se time hvale samo budale, tako se izjašnjavam samo u popisu stanovništva. Ispravnije bi dakle bilo reći da sam u nacionalnom smislu nitko i ništa dok ste u tom smislu Vi ipak netko i nešto – ozbiljna budala.”

