Iako voli obraćanja javnosti u fidelovskom, višesatnom firmatu, predsjednik Srbije Aleksadar Vučić uskratio je srbijanskog javnosti informaciju o najavljenom visokom posjetu pa je o dolasku njemačkog kancelara Olafa Scholza i vrha Europske komisije u Beogradu srbijansku javnost izvijestio Savo Manojlović iz pokreta Kreni – promijeni, koji kaže da se ‘sasvim slučajnom odlukom Vlade Srbije’ o Uredbi o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namjene za realizaciju projekta Jadar se sve vratilo na razdoblje prije masovnih prosvjeda i blokada mosta Gazele u Beogradu.
“Njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednica Europske komisije Von der Leyen uskoro dolaze u posjet Srbiji. Sastat će se s Vučićem kao osobom zaduženom da im isporuči ilegalno iskopavanje litija”, napisao je Manojlović na društvenoj mreži X i dodao da su idući zadaci Vlade do kraja godine “prostorni plan Loznice” i “donošenje Studije izvodljivosti”.
“Ovim se u potpunosti gaze pravni poredak i demokracija u Republici Srbiji kao temeljne europske vrijednosti. To je politika stabilokracije – potpora autokratima koji krše zakon, ali poput kolonijalizma ispunjavaju zadatke i uništavaju vlastitu zemlju. Džuboks političari obećali su Rio Tintu da će papirološki dio posla završiti do 2024. godine”, zaključio je Manojlović.
— Kreni-Promeni (@KPromeni) July 16, 2024
Nemanja Todorović Štiplija, ravnatelj Centra za suvremenu politiku i urednik portala European Western Balkans, potvrđuje da su njegove najave utemeljene.
Scholz već u petak…
“Što se tiče dolaska kancelara Scholza, prema mojim saznanjima, on bi mogao doći u drugi posjet Srbiji krajem tjedna. Očekuje se da će, kao i prvi put, doći sa snažnim porukama vlastima u Beogradu. Prije svega o nastavku provedbe dogovora Beograda i Prištine. No, vjerujem da će se među temama naći i aktualna pitanja, prvenstveno iz područja europske diplomacije o sirovinama. Dio je to Akcijskog plana o sirovinama koji podrazumijeva diverzifikaciju izvora kroz suradnju sa zemljama izvan Europske unije”.
Što se tiče dolaska Ursule von der Leyen, Štiplija kaže da je predsjednica Europske komisije trebala posjetiti Srbiju sredinom travnja, ali je zbog pritiska oko ponavljanja izbora u Beogradu i lokalnih izbora taj posjet odgođen.
NA NOGE AUTOKRATU Scholz hitno leti kod Vučića na potpisivanje važnog ugovora za EU
“Tada se očekivalo da će tema biti potpisivanje Memoranduma o strateškom partnerstvu u području sirovina, koji je EU već potpisala s nekoliko zemalja. U četvrtak poslijepodne EP bi trebao izabrati Von der Leyen za predsjednicu Europske komisije za drugi mandat, a u diplomatskim krugovima govori se da bi posjet Beogradu mogao biti u petak. Njezina ili Maroša Šefčovića, još nije precizirano”, zaključio je Štiplija.
Dakle, nakon spominjanja predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će u Srbiji do 2028. biti otvoren rudnik litija, slijede velike posjete. Takoreći, ovo se jedva očekivalo. Uz sve to, Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namjene za realizaciju projekta Jadar. I čini se da je sve povezano, piše Nova.rs.
‘Prvo da Srbija dobije garancije’
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić održao je lijep govor.
“Vjerujemo da rudnik nikoga i ništa ne bi ugrozio, ali prvo moramo dobiti garancije iz Europe da će se okoliš i život običnih građana u Srbiji očuvati, ali i unaprijediti novcem koji mogu zaraditi, novim radnim mjestima, većim plaćama nego danas. Ako uspijemo, onda ćemo svakako u to ići, a ako ne uspijemo, onda nećemo“, rekao je Vučić novinarima u Beogradu.
VUČIĆEVA POSLANICA: ‘Mrze me i napadaju, a dobar sam; Mrze Srbiju jer je najbolja u regiji’
Slijedom toga, pretpostavlja se da će Olaf Scholz i predstavnici Europske komisije nakon sastanaka s Vučićem uvjeravati javnost da nemamo razloga za brigu i da će sve biti u skladu s najvišim europskim ekološkim standardima.
Zanimljivo je da su Vučić i Ševčović u rujnu prošle godine potpisali pismo namjere Srbije i Europske unije. U tom je dokumentu ključna riječ – sirovine.
Iznimno važan sastanak s potpredsjednikom Europske komisije o ubrzanom pristupanju Srbije EU u području upravljanja sirovinama, energetike, rudarstva, kao i razvoja novih tehnologija potrebnih za daljnji održivi gospodarski rast i zaštitu okoliša. zaštite”, napisao je Vučić na Instagramu.
Od ‘Ne vjerujem Nijemcima’ do rudnika litija
Ovaj put bi Vučić i Scholz trebali biti na istom stajalištu. Za razliku od prvog posjeta njemačkog kancelara Srbiji, kada je nedvosmisleno i bez rezerve rekao da očekuje međusobno priznanje Srbije i Kosova. Inače ništa od članstva u EU.
“Nezamislivo je da zemlje koje se međusobno ne priznaju budu primljene u EU”, pojasnio je svoj stav njemački kancelar na zajedničkoj konferenciji za novinare s Aleksandrom Vučićem.
Njemačka je tada zajedno s Francuskom pripremila prijedlog konačnog sporazuma s Prištinom.
TISUĆE NA PROSVJEDIMA: Rio Tinto se čini kao idealan akter koruptivnog okruženja kakvo nudi Srbija
Nakon objave prve verzije ovog dokumenta srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je da ne vjeruje Nijemcima “ama baš ništa kada je riječ o Kosovu i Metohiji”.
Očito, stvari stoje drugačije kada je riječ o povjerenju u rudarenje litija, piše Nova.rs.
Radomir Lazović, supredsjednik oporbene srpske stranke Zelenih i ljevice kaže da je odobrenje rudnika od strane Ustavnog suda Srbije povezano s političkim utjecajem.
“U zemlji u kojoj institucije ne rade, izbori se kradu, Ustavni sud radi kao po komandi“, rekao je Lazović za Politico, “teško je zamisliti da će te iste institucije štititi interese građana kada je u pitanju okoliš, a posebno ovako visokorizične projekte“.
Brnabić: “Možda kažemo: ‘Rio Tinto’, doviđenja! Pa da vidimo što su ti pijani bogataši napravili”