Nad nemirnim nebom sirijske pokrajine Homs uočen je bliski susret između ruskog lovca Su-35 i američkog drona MQ-9 Reaper. Incident je samo jedan u nizu napetih susreta te naglašava rastuće tenzije između dvije svjetske sile koje se bore za dominaciju na Bliskom istoku koji je priznat kao jedna od ključnih regija na nedavnom NATO summitu u Washingtonu.
Bespilotni dron MQ-9 Reaper letio je iznad sela Al Sukhnah kada se približio ruskom Su-35. Kako je izvijestio zamjenik voditelja Centra ruskog ministarstva obrane za pomirenje suprotstavljenih strana u Siriji, ruski pilot je pokazao visoku profesionalnost, poduzevši pravovremene mjere kako bi izbjegao sudar. Ovaj susret nije bio iznimka, već samo jedan od mnogih sličnih incidenata u sirijskom zračnom prostoru.
Rusija i Sjedinjene Države održavaju značajnu vojnu prisutnost u Siriji. Dok Rusija ima odobrenje sirijske vlade da pomogne u borbi protiv pobunjenika, prisutnost SAD-a i njihovih saveznika na sjeveroistoku zemlje nije odobrena od strane UN-a ili Damaska, što izaziva međunarodne kontroverze. Rusija je stacionirala svoje snage u Latakiji na obali Sredozemnog mora, dok su američke snage smještene u regijama bogatim naftom, blizu iračke granice.
Opasna igra
Sukobi između ruskih i američkih snaga neprestano prijete eskalacijom dok obje strane nastoje osigurati svoje interese. 12. srpnja zabilježeno je čak 12 ulazaka u sirijski zračni prostor od strane zapadnih borbenih zrakoplova, uključujući F-15, Rafale, Eurofighter i A-10. Ovi učestali upadi naglašavaju stalnu prijetnju sukoba između ruskih i zapadnih snaga. Raniji susreti također nisu prošli bez incidenata. Naime, 23. srpnja 2023., propeler MQ-9 Reapera ozbiljno je oštećen u susretu sa Su-35, dok su agresivni manevri ruskih aviona nad sirijskim nebom postali gotovo rutina.
Osim incidenta s MQ-9 Reaperom, ruski Su-27 izveo je slične manevre u blizini Krima, uzrokujući pad drona. Su-35, raspoređeni u Siriji od 2016., često su uključeni u presretanja zapadnih, turskih i izraelskih zrakoplova. Ovi lovci dokazali su svoju borbenu učinkovitost u Ukrajini, a očekuje se da će se suočiti s američkim F-16 lovcima koje će Ukrajina dobiti prije kraja 2024. godine.
Dok napetosti između Rusije i SAD-a rastu, incidenti poput ovog u sirijskoj pokrajini Homs samo dodatno kompliciraju situaciju. Nebo iznad Sirije ostaje bojno polje na kojem se sukobljavaju različite međunarodne sile, svaka sa svojim interesima i ciljevima. U ovoj opasnoj igri, diplomacija i koordinacija postaju ključne kako bi se izbjegla ozbiljnija eskalacija i moguće katastrofalne posljedice.
U tijeku je transfer F-16 aviona Ukrajini