U Beogradu su izbili žestoki neredi nakon što su pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) tijekom dana ušli u zgradu Rektorata Sveučilišta u Beogradu u sklopu istrage o smrti studentice Filozofskog fakulteta. Upad policije u jednu od ključnih akademskih institucija izazvao je snažne reakcije javnosti, studenata i profesora, koji tvrde da je riječ o pokušaju zastrašivanja i političkog pritiska na Sveučilište.
Tijekom večeri studenti i građani okupili su se ispred zgrade Rektorata, gdje je došlo do napete atmosfere i povremenih incidenata. Dolazak većeg broja policijskih vozila pod rotacijom u Vasinoj ulici zabilježile su televizijske kamere, koje su, kako se čini, unaprijed bile obaviještene o akciji. Na terenu su se nalazili i brojni novinari, a urednica portala “Naš portal” Ana Mihajlovski izjavila je da je policija grubo postupala prema medijima. “Nisu imali sluha za bilo koga od nas koji smo došli izvještavati što se događa”, rekla je Mihajlovski za N1 Srbiju.
U Ulici Vase Čarapića u jednom je trenutku došlo do fizičkog sukoba između maskirane policije i građana. Kako javljaju reporteri Nova.rs i N1, policija je pendrecima krenula na građane, jedna žena je udarena pendrekom, a jednog mladića policija je odvela s rukama na leđima. Nekoliko mladića ozlijeđeno je u sukobu s policijom.
Okupljeni studenti poručili su kako neće dopustiti daljnji pritisak na Sveučilište. “Upravo smo dobili informaciju da UKP treba napustiti zgradu za deset minuta. Policija ovdje ne želi dopustiti da vidimo rektora i da se uvjerimo u njegovu sigurnost. Ako ga ne puste za deset minuta, ulazimo mi”, rekao je jedan od studenta ranije, ali rektor se ipak pojavio i obratio nazočnima.
Rektor se obratio okupljenima: ‘To je poraz vlasti’
Rektor Sveučilišta Vladan Đokić obratio se okupljenima s balkona zgrade, istaknuvši kako ulazak policije u Rektorat vidi kao ozbiljan udar na autonomiju Sveučilišta. “Studentima kažem, vidjeli ste policiju na Sveučilištu, to nije pobjeda, to je poraz vlasti. Ono nije napad na mene osobno, već napad na ideju da postoji netko i nešto što vlast ne može kontrolirati”, poručio je Đokić.
Dodao je i da institucija Sveučilišta nadilazi fizički prostor. “Sveučilište ne mogu odnijeti jer ono nisu zidovi i računala, već ljudi”, rekao je rektor.
Prema njegovim riječima, pripadnici UKP-a ušli su u zgradu bez jasnog pravnog obrazloženja. “Pripadnici UKP-a ušli su u zgradu bez jasnog pravnog obrazloženja i ranije najave. Zaplijenili su računala, resivere, pretresaju urede, traže dokumente…”, kazao je, dodajući kako je cilj takve akcije zastrašivanje. “Umjesto neovisne istrage o smrti studentice, dobili smo raciju uz medije. Htjeli su sliku policije u Rektoratu. Ta slika je namijenjena vama da se uplašite”, upozorio je Đokić.
S druge strane, predstavnici vlasti tvrde da policija postupa u skladu sa zakonom. Direktor policije Vasiljević izjavio je da je intervencija provedena uz minimalnu uporabu sile. “Policija je napadnuta dok radi svoj posao i oni su uz minimalnu uporabu sile uspostavili javni red i mir”, rekao je.
Obratio se Vučić
O najnovijim događajima oglasio se i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se telefonski uključio u program Informer TV-a, ocijenivši prosvjede nasilnima. “Želim reći građanima da svi mogu biti mirni, država svoj posao obavlja na odgovoran način, a prosvjedi su nasilni i oni su posljedica više čimbenika. Neuspjeh koji nisu očekivali. Širili su lažnu nadu. Nitko ne može objasniti što rade pirotehnička sredstva, šprice u Rektoratu”, rekao je Vučić.
Dodao je kako je riječ o manjem broju prosvjednika. “Ovo je dokaz da je kraj svemu. Njih je večeras, kada sve zbrojite, oko 3.900. Ovo su očajnički trzaji jer su nemoćni”, ustvrdio je.
Na kraju je poručio građanima da ostanu mirni. “Moja poruka ljudima je da budu mirni, nemamo baš nikakvih razloga za brigu. Obrazovanje nam uništavaju najnesposobniji ljudi u zemlji”, zaključio je Vučić, piše Kurir.

