Administracija Donalda Trumpa prijeti da će povući savezna sredstva za pomoć nezaposlenima u svih 50 saveznih država kao dio predsjednikove nacionalne kampanje protiv “prijevara” u državnoj potrošnji.
U pismu guvernerima 53 savezne države i teritorija, vršitelj dužnosti ministra rada Keith Sonderling upozorio je da će savezna vlada upotrijebiti “sve raspoložive alate” za borbu protiv “rasipanja, prijevare i zlouporabe” unutar državnih programa osiguranja za nezaposlene, uključujući “uskraćivanje administrativnih sredstava državama” po prvi put u povijesti.
Ne postoji jedinstveni nacionalni program za potporu nezaposlenima, iako savezna vlada u partnerstvu s državnim agencijama podupire privremenu financijsku pomoć Amerikancima bez posla. Gotovo 2 milijuna ljudi trenutno prima te beneficije, dok otprilike 229.000 ljudi svaki tjedan podnosi početne zahtjeve za nezaposlene, prema Ministarstvu rada.
Ali većina nezaposlenih Amerikanaca suočava se s birokratskim preprekama kako bi primili te beneficije. Većina država daje otprilike šest mjeseci plaćanja kvalificiranim Amerikancima. Te programe obično pokrivaju pojedinačne države putem državnih poreza na nezaposlenost koje plaćaju poslodavci, ali savezna vlada pruža potporu za administrativne troškove.
Bez te potpore, gubitak financiranja mogao bi prisiliti državne sustave da se zatvore.
“Službeno obavještavamo guvernere”, rekao je Sonderling u izjavi od srijede.
“Američki narod više neće tolerirati očigledno rasipanje, prijevaru i zlouporabu svojih teško zarađenih dolara poreza – niti jedna država to ne bi trebala dopustiti”, dodao je. “Ako države to dopuste, snosit će posljedice. Ovaj se odjel više ne boji koristiti svaku raspoloživu polugu kako bi osigurao zaštitu novca poreznih obveznika.”
Ovo je priča u razvoju

