Američki predsjednik Donald Trump naredio je Ministarstvu pravosuđa da istraži velike naftne tvrtke, optužujući ih za prevaru potrošača održavanjem visokih cijena benzina unatoč padu cijene nafte. Cijene nafte prvo su porasle nakon što su SAD i Izrael u veljači pokrenuli bombardiranje Irana, što je poremetilo globalnu trgovinu.
U objavi na Truth Socialu danas, Trump je rekao da je naložio Ministarstvu pravosuđa da “odmah počne istraživati ovo”, dodajući da očekuje da će cijene pasti “mnogo brže nego što vidim”. U objavi nije imenovao nijednu naftnu kompaniju. “Velike naftne kompanije ne snižavaju cijenu na benzinskim pumpama u skladu s drastično nižim cijenama koje plaćaju za naftu”, rekao je Trump. “Te cijene padaju kao lude! Drugim riječima, kupce se ‘vara‘”, zaključuje Trump. Analitičari tjednima procjenjuju da se veće cijene goriva na američkim crpkama loše odražavaju na njegov ionako slab rejting.
Cijene nafte naglo su pale s najviših razina dosegnutih tijekom američko-izraelskog rata protiv Irana, nakon što je sirova nafta Brent, globalna referentna nafta, u svibnju dosegnula gotovo 120 dolara po barelu.
Pad cijene benzina znatno manji od pada cijena sirove nafte
Prosječna cijena običnog benzina u SAD-u pala je na oko 3,90 dolara po galonu s vrhunca od preko 4 dolara u travnju, iako je i dalje visoka u usporedbi s prijeratnim razinama. Cijene benzina obično slijede cijene sirove nafte tijekom vremena, ali ne odmah. Rafiniranje, distribucija i lokalni tržišni čimbenici također oblikuju cijene na benzinskim postajama. Lako je moguće da su naftni divovi i dalje oprezni s obzirom na česte povuci-potegni poteze između SAD-a i Irana. No, također je moguće da se samo ne žele odreći ekstra profita.
Terminske cijene Brent sirove nafte za kolovoz pale su danas na 73 dolara barelu. Američko Ministarstvo financija također je izdalo privremeno izuzeće od sankcija za iranski naftni sektor, odobravajući proizvodnju, prodaju, isporuku i uvoz iranske sirove nafte i petrokemikalija.
Iran i Oman ustraju na naplaćivanju prolaska kroz Hormuz
Ovaj potez dolazi u trenutku kada Washington i Teheran nastavljaju pregovore nakon razgovora u Švicarskoj tijekom vikenda, uz posredovanje Katara i Pakistana. Dvije strane su se dogovorile o 60-dnevnom planu puta za konačni sporazum, daljnjim tehničkim pregovorima i osnivanju odbora na visokoj razini koji će nadzirati proces.
No, Iran i Oman proučit će troškove koji će se naplaćivati za usluge pružanja upravljanja Hormuškim tjesnacem, izjavile su dvije zemlje u utorak, inzistirajući da imaju suverenitet nad tim plovnim putem. Prije izraelsko-američkog napada, dvije države sa suprotnih strana tjesnaca nisu naplaćivale prolaz. Tjesnacem je, prije rata, prolazilo oko 20% svjetske nafte. Dodatni trošak za brodske prijevoznike, ovisno o tome koliki će biti, bi mogao trajno povući cijene nafte prema gore.
Blic analiza Zorana Metera: Je li mir između SAD-a i Irana konačan, ili će trajati koliko i SP u nogometu?

