Ratni tajnik Donalda Trumpa najavio je reviziju američkih snaga u Europi nakon što je pokrenuo novi napad na saveznike zbog iznosa novca koji ulažu u NATO savez.
Pete Hegseth rekao je ministrima obrane NATO-a da je “NATO predugo bio tigar od papira i jednosmjerna ulica” – misleći na to koliki je dio težine trupa i novca pao na SAD – u stožeru saveza u Bruxellesu.
“Nema više”, dodao je. “Bez obzira na našu jasnoću, čini se da previše savezničkih prijestolnica još uvijek nešto nedostaje u prijevodu. Previše saveznika još uvijek ne prepoznaje povijesnu potrebu koju je predsjednik Trump jasno stavio do znanja njima i samom NATO-u da ponovno osnuju relevantan, moćan vojni savez, kako je rekao predsjednik Trump.”
Citirajući odgovor Europe na američki sukob u Iranu, pri čemu su mnogi čelnici izrazili nevoljkost da podrže američke i izraelske udare, g. Hegseth je rekao: “[Trump] dao je našim saveznicima test da podrže Ameriku kada smo tražili njihovu pomoć, a previše ih je palo. Sjedinjene Države branile su Europu generacijama.”
Njemački kancelar Friedrich Merz izazvao je bijes Trumpa nakon što je u travnju sugerirao da Iran ponižava SAD u pregovorima. Rekao je: “Problem s ovakvim sukobima uvijek je u tome što ne morate samo ući – morate ponovno izaći. To smo vrlo bolno vidjeli u Afganistanu 20 godina. Vidjeli smo to u Iraku.”
“Sve što je rekao je da će naši zrakoplovi morati uzlijetati iz baza u Europi ili našeg broda, naši brodovi iz luka kako bi gađali mete na Bliskom istoku, iranske mete koje prijete europskim interesima još izravnije nego što prijete nama.
“Ali previše je naših saveznika reklo ne ili nas pokušalo utopiti u tajanstvenim pravnim raspravama ili su nas javno kritizirali da radimo ono što sami nisu spremni ili sposobni učiniti.
“Bilo je sramotno”, dodao je. “Ti saveznici, oni su izložili američke sinove i kćeri, naše sinove i kćeri riziku uskraćujući im predvidljivi pristup suočen s preletom koji uopće nije trebao biti upitan.”
Kao odmazdu, objavio je da SAD više ne može plaćati više za obranu NATO-a od saveznika, a američki će doprinosi ovisiti o tome da li drugi saveznici ispunjavaju ciljeve potrošnje.
Pentagon je spreman pokrenuti reviziju položaja američkih trupa u Europi, dodao je ratni tajnik, upozoravajući da će neki NATO saveznici podbaciti.
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte potvrdio je da su se europske članice saveza već obvezale zamijeniti opremu za bojno polje koju SAD povlači iz svoje dodjele, navodi Politico.
“Ono na čemu radimo je osigurati da ono što je SAD dosad pružao bude ispunjeno”, rekao je novinarima u Bruxellesu. “Većina [and] dosta toga je učinjeno — nešto od toga gotovo, a nešto od toga zahtijeva više debata i rasprava.”
“SAD kaže, ‘prilagodili smo svoje doprinose modelu snaga NATO-a,’ to znači da se drugi saveznici moraju pojačati,” rekao je Rutte. Vidimo da su europski saveznici i Kanada spremni, voljni i sposobni učiniti više.

