Danska i Njemačka su korak bliže izgradnji najdužeg podvodnog željezničkog i cestovnog tunela na svijetu. U ponedjeljak je danski kralj Frederik X. svečano otvorio prvi dio budućeg 18 kilometara dugog tunela ispod Baltičkog mora, koji će povezati jug Danske sa sjevernom Njemačkom što će doprinijeti ekološkoj transformaciji transportnog sektora.
Tunel Fehmarnbelt, čije je otvaranje predviđeno za 2029. godinu, smanjit će trenutni 45-minutni prijelaz trajektom na samo sedam minuta vožnje vlakom.
Tunel će povezati danski grad Rødby s Puttgardenom u Njemačkoj, stvarajući dodatne cestovne i željezničke veze između srednje Europe i skandinavskih zemalja.
Historic day for the Fehmarnbelt Tunnel project! Yesterday, His Majesty King Frederik X of Denmark inaugurated the very first tunnel element for the Fehmarnbelt link between Denmark and Germany. pic.twitter.com/uBm7UlFe6A
— DEME Group (@DEMEgroup) June 18, 2024
Danski kralj otkrio ploču tunela
Kralj Frederik je otkrio ploču na ulazu u prvu dionicu tunela dugu 217 metara, koja će kasnije ove godine biti spuštena u rov na morskom dnu na danskoj strani, piše Euronews.
Također je bacio novčić s njegovim likom u vremensku kapsulu koja je sadržavala predmete donirane od strane graditelja betonskih elemenata.
Sund & Baelt, tvrtka koja gradi vezu, navela je da će to biti najduži podvodni tunel na svijetu, uključujući i elektrificiranu željezničku prugu. Automobili će prelaziti Baltičko more za deset minuta na četiri trake, dok će vlakovi putovati samo sedam minuta.
The first #tunnel element of the Fehmarnbelt link between #Denmark and #Germany has been completed – Congratulations to all those involved!
The #EU #CEFTransport programme is supporting the project with over €1 billion.#EUGreenDeal pic.twitter.com/QqKfrpriva
— CINEA🇪🇺 (@cinea_eu) June 17, 2024
Tunel će koštati oko 4,8 milijardi eura
Godine 2011. odlučeno je da se veza između južnog danskog otoka Lolland i sjevernog njemačkog otoka Fehmarn izgradi kao podvodni tunel. Radovi na danskoj strani započeli su u srpnju 2022., a na njemačkoj strani godinu dana kasnije.
Poznatu tvrtku kriza udara sa svih strana, otpušta petinu zaposlenih: ‘Ne možemo više ovako’
Tunel Fehmarnbelt koštat će oko 4,8 milijardi eura, a Danska vlada će naknadno odrediti cestarinu za tunel. Posljednjih godina Danska je izgradila brojne cestovne i željezničke veze, uključujući most i tunel preko tjesnaca Öresund koji povezuje Kopenhagen s Malmöom u Švedskoj te cestovni promet između otoka Funen i Zelanda.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.