Posljednjih godina svjedočimo sve češćim pojavama masovnijih uginuća dagnji u Jadranu i šire u Sredozemlju što je vrlo zabrinjavajući trend!
Ako pažljivo pogledate duž obale, primijetit ćete da su mnoga nekada bogata staništa dagnji danas znatno osiromašena. Zašto, prirodno je pitanje?
Tijekom prošlotjednog redovitog uzorkovanja unutar projekta #BivalveSPEECH, financiranog od strane Hrvatska zaklada za znanost – Croatian Science Foundation, zabilježena je temperatura od 24,7 °C u površinskom sloju mora na uzgajalištima školjkaša u Novigradskom moru. Činjenica da je tako visoka temperatura dosegnuta već početkom lipnja otvara pitanja o uvjetima koji nas očekuju tijekom ostatka ljeta.
– Naša prethodna istraživanja u okviru #BiVACME projekta (također HRZZ), provedena na ušću rijeke Krke i u Malostonskom zaljevu, pokazala su da dagnje u tim područjima ne rastu tijekom najtoplijih mjeseci u godini. Ta saznanja temeljena su na analizi izotopa i kemijskog sastava školjki, a detalje možete pronaći u objavljenom radu: https://doi.org/10.1016/j.palaeo.2024.112367. Jedan od mogućih odgovora na visoke temperature može biti spuštanje pergolara (mrežica za uzgoj školjki) u dublje, hladnije slojeve mora tijekom ljeta, kao što je već praksa u južnijim dijelovima Sredozemlja, gdje je gotovo nemoguće uzgajati dagnje u plićaku. Sve to vjerojatno će otežati i poskupjeti proizvodnju, što će se odraziti na dostupnost školjkaša i njihovu cijenu – napisali su iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo.
J.T.