Natpis star 1.800 godina, opisan kao “najveće otkriće od svitaka s Mrtvog mora”, zadivljuje povjesničare i vjernike diljem svijeta.
Mozaik zvan “Megiddo”, iskopan ispod poda izraelskog zatvora, sada je izložen u Muzeju Biblije u Washingtonu privlačeći globalnu pozornost kao najranija fizička objava božanstvenosti Isusa Krista.
Mozaik koji datira iz 230. godine nekoć je krasio privatnu kapelu u onome što se smatra najranijim poznatim kršćanskim molitvenim domom. Njegov grčki natpis glasi: “Bogoljubiva Akeptus ponudila je stol Bogu Isusu Kristu kao uspomenu.”
Prozor u rano kršćanstvo
Ova je fraza izvanredna po jasnoj deklaraciji Isusa kao Boga, i prethodi službenom priznavanju kršćanstva kao državne religije Rimskog Carstva gotovo jedno stoljeće.
“Ovo otkriće iznova ispisuje naše razumijevanje ranokršćanskog bogoslužja i teoloških uvjerenja njegovih sljedbenika”, kaže Alegre Savariego, direktor izložbe mozaika.
Lokacija mozaika u blizini rimskog vojnog logora, zajedno s imenom Gaianusa, rimskog časnika zaslužnog za naručitelja umjetničkog djela, sugerira iznenađujuće razine suživota između Rimljana i ranih kršćana.
Nasljeđe Akeptus i ranih kršćanskih žena
The Times of India primjećuje da je još jedna upečatljiva značajka uključivanje Akeptous, žene koja je donirala stol spomenut u natpisu. Njezin doprinos naglašava značajnu ulogu žena u novonastaloj Crkvi .
“Ovaj nas mozaik podsjeća da je rano kršćanstvo bilo napor zajednice gdje su i muškarci i žene igrali integralne uloge u opstanku i rastu vjere,” kaže Carlos Campo, izvršni direktor Muzeja Biblije.
Znanstvenica s Harvarda: ‘Čuda svemira ukazuju na Stvoritelja’
Simboli vjere i nade
Pokrivajući 581 kvadratni metar, mozaik je remek-djelo ranokršćanske umjetnosti. Uz natpis su i drugi tradicionalni ranokršćanski simboli, i najistaknutije, ribe.
Na grčkom je ovaj simbol poznat kao Ichthys, riječ koja jednostavno znači “riba”. Ali grčka slova — ΙΧΘΥΣ — također mogu biti akronim, budući da su inicijali riječi u grčkoj frazi koja prevodi “Isus Krist, Sin Božji, Spasitelj”. Prisutnost simbola ribe nudi pogled na živu vjeru ranih kršćana i njihove metode prikrivenog izražavanja tijekom vremena progona.
Revolucionarno otkriće
Izraelska uprava za antikvitete iskopavala ga je tijekom četiri godine pa Mozaik iz Megida premošćuje povijesne i teološke praznine. Njegova izložba u Washingtonu omogućila je bezbrojnim posjetiteljima da se povežu s korijenima svoje vjere.
“To je doista najveće otkriće od svitaka s Mrtvog mora”, potvrđuje Campo.
Nakon završetka izložbe u SAD-u 2025., mozaik će se vratiti u Izrael, gdje će biti izložen na izvornom mjestu. Ondje će nastaviti nadahnjivati hodočasnike, znanstvenike i sve koji žele razumjeti ranokršćanske običaje.
Ovo izvanredno otkriće obogaćuje naše povijesno razumijevanje i podsjeća nas na postojanu vjeru ranih kršćana, čija je vjera u Kristovo božanstvo postavila temelje za stoljećima duhovne tradicije.
Znanstvenik stvorio izgled Djevice Marije po Torinskom platnu: Ovako je izgledala najljepša među ženama?