Objavljeno 14. srpnja, 2024.
Najviše je stradala Čeminačka ulica, u kojoj je olujni vrtlog drvenu konstrukciju garaže nosio nekoliko desetaka metara
GRABOVAC
Znali smo da se sprema nevrijeme. Nesnošljive vrućine i nekako teško, odnosno sparno vrijeme kakvo je bilo u subotu bilo je predznak da se nešto priprema. Nažalost, pogodilo je upravo Grabovac i nanijelo prilično veliku materijalnu štetu – pričaju mještani tog baranjskog sela u Općini Čeminac, koji su u nedjelju od ranih jutarnjih sati bili na nogama.
Kratko i žestoko
Nevrijeme, praćeno snažnim vjetrom, kišom, munjama i grmljavinom, zahvatilo je cijelo selo, a najviše je nastradala Čeminačka ulica, duga oko dva kilometra. Većina ljudi u nedjelju ujutro bila je izvan svojih domova, angažirana oko čišćenja. Hrpe crjepova i granja mogle su se vidjeti ispred kuća i pokraj ceste, a na nekim su kućama krovopokrivači obavljali svoj dio posla.
– Bilo je to nevrijeme koje je kratko trajalo. Počelo je oko ponoći i došlo iz smjera groblja. Olujni vrtlog ili pijavica uhvatila je svoj pravac i rušila sve pred sobom. U cijelom su selu vidljivi tragovi, ali najviše u Čeminačkoj ulici. Na svu sreću, ljudskih žrtava nema, ali materijalna šteta je velika – govori Josip Ugarković, čija je kuća ostala bez nekoliko crjepova, što je, tvrdi, neznatna šteta u odnosu na ostale. Navodi primjer svog susjeda s čije je kuće vjetar skinuo krov i prebacio preko ceste u susjedno dvorište. Problem je, kaže, što je njegova kuća relativno starija, pa nema betonsku deku, nego štukaturu.
– Još veći problem bio bi u slučaju prokišnjavanja. Stoga krovove treba što prije pokriti i popraviti. Drugog izbora nema, jer vrlo brzo može doći do novog nevremena – priča. Zatekli smo ga kod obiteljskog doma u vlasništvu njegova zeta. Idu, kaže, redom i popravljaju što s popraviti da. S druge strane ceste, nekoliko metara dalje, odlomljeno granje zajedničkim su snagama vukli Zvonimir Čamber i Goran Suhina. I oni potvrđuju da je pijavica protutnjala u nekoliko sekundi.
Sitan led
– Posložili smo crjepove koji su popadali s krova, a sada vučemo granje koje je srušio vjetar ili su ga odrezali članovi mjesnog DVD-a kako bi oslobodili cestu – pričaju, pokazujući na drvenu konstrukciju nekadašnje garaže koju je iz Čamberova dvorišta vjetar, preko neoštećene ograde, otpuhao na ogradu kuće preko puta ceste. Suhina kaže kako je po zvukovima na krovnom prozoru zaključio da je bilo sitnog leda, koji nije nanio štetu. Na teren su izišli i članovi DVD-ova Čeminac i Grabovac. Potvrđuje to predsjednik grabovačkih vatrogasaca (ujedno i načelnik stožera CZ-a), Josip Špoljarec-Garo, kojeg nevrijeme također nije poštedjelo.
– Vjetar mi je odnio pola krova, koji je završio kod susjeda. Štetu procjenjujem na približno 8000 eura, ali kuća je osigurana – ističe.
Javne površine čistili su djelatnici općinskog komunalnog pogona, a Općina je na teren poslala i svoju mehanizaciju. Vidjeli smo i djelatnike HEP-a budući da je vjetar pokidao električne instalacije, pa je dio Grabovca jedno vrijeme bio bez struje. Stariji mještani Grabovca, poput Marina Dušića-Bukala, ističu kako pamte brojne oluje praćene kišom i ledom, ali tako silan vjetar nisu doživjeli.
Ivica Getto
Vatrogasci u OBŽ-u imali pune ruke posla
Nevrijeme, ali znatno slabije nego ono u Grabovcu, zahvatilo je i druga naselja. Kako izvještavaju iz Centra 112, posla za vatrogasce bilo je i u drugim dijelovima Slavonije i Baranje. Tako su vatrogasci iz Batine izišli na tehničku intervenciju uklanjanja stabla s prometnice u Batini, a isti su posao imali i vatrogasci Kešinaca i Vrbice, koji su stablo s prometnice uklanjali između tih dvaju mjesta. Čepinski su vatrogasci pak izišli na vatrodojavu u Čepinu te na tehničku intervenciju uklanjanja stabla s prometnice u Čepinskim Martincima i Čepinu.