Saborski zastupnik Nezavisne platforme Sjevera, Ivica Baksa, oštro je kritizirao zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića. On se osvrnuo na vijest kako je drugu godinu zaredom propao natječaj Grada Zagreba za ljetovanje djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom koje se kreću uz pomoć invalidskih kolica.
“Za svoje udruge imate, a za djecu u kolicima ne”, upozorio je. Baksa tvrdi da stvarni uzrok propasti natječaja leži u nerealno postavljenim uvjetima.
Prema njegovim riječima, ključni problem leži u financijskim i organizacijskim uvjetima koje je Grad postavio u javnoj nabavi. “Grad je za sedmodnevno ljetovanje, uz smještaj, prehranu, prijevoz, 24-satnu medicinsku skrb, asistenciju i prilagođenu infrastrukturu, predvidio manje od 22.000 eura. To je oko 433 eura po osobi. Gdje to postoji? To nije natječaj, to je fikcija”, poručio je.
Podsjetio je da se slična situacija dogodila i prošle godine, kada se na natječaj s većim iznosom nije javio nijedan ponuditelj, nakon čega je Grad ove godine sredstva dodatno smanjio. “To nije rješenje, to je alibi. Ako nešto ne funkcionira, onda tražite novi model, a ne ponavljate isto s još manje novca”, ustvrdio je Baksa.
Oglasili se iz Grada: ‘Nije bilo zainteresiranih ponuditelja’
Iz Grada Zagreba priopćili su da su tijekom 2025. i 2026. pokušali provesti javnu nabavu za dodatnu uslugu ljetovanja za tu skupinu, ali da se na natječaje nije javio nijedan ponuditelj.
Kako navode, uvjeti su uključivali pristupačan smještaj i plažu, prilagođen ulazak u more, 24-satnu medicinsku skrb i stručnu podršku te organizirane aktivnosti, ali unatoč tome nije bilo interesa na tržištu.
Iz Grada poručuju da će u suradnji s udrugama osoba s invaliditetom nastaviti tražiti rješenje kako bi se u idućem pokušaju osigurala provedba usluge i omogućilo ljetovanje osobama koje se kreću uz pomoć invalidskih kolica.

‘Treba nam ozbiljnost’
Baksa je naglasio da problem nije u tome što Grad ne provodi programe za djecu s teškoćama, nego u tome što upravo najzahtjevnija skupina korisnika, djeca koja se kreću u invalidskim kolicima, ostaje bez usluge već drugu godinu zaredom. “Sustav se ne mjeri po tome kako funkcionira za većinu, nego po tome kako funkcionira za one kojima je najteže”, napomenuo je.
Dodao je i kako Zagreb ima kapacitete za različite projekte, kao što su programi i udruge, ali da u ovom slučaju problem vidi u prioritetima. “Ovo nije turistička usluga, nego socijalna i zdravstvena potreba. Ako želimo kvalitetnu uslugu za najranjivije, onda to ima svoju cijenu i to nije trošak, nego ulaganje u dostojanstvo”, kazao je.
Prozvao je gradonačelnika Tomislava Tomaševića i gradsku vlast da pronađu održiv model. “Ne treba nam savršenstvo, ali treba nam ozbiljnost. Nemojte raspisivati natječaje pro forme. Pronađite rješenje koje će stvarno funkcionirati i pomoći onima kojima je najpotrebnije”, zaključio je.

