Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u petak je kritizirao odluku administracije Donalda Trumpa da privremeno ublaži sankcije na rusku naftu kako bi snizila cijene energije. Sjedinjene Američke Države privremeno su ublažile dio svojih sankcija protiv Rusije, dok se sukob na Bliskom istoku nastavlja, dopuštajući isporuku i prodaju ruske nafte koja je zaglavila na moru.
„Ukidanje sankcija znači da će Rusija dobiti više novca i da će biti više napada dronovima na Bliskom istoku”, rekao je Zelenski stojeći uz francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u Parizu. „To nije baš logično. Rusija će dobiti novac za svoj ratni stroj, a mnogi dronovi koji destabiliziraju Bliski istok izrađuju se na ruskom tlu“, dodao je.
Američko-izraelski napadi na Iran i odmazda Teherana protiv američkih saveznika u Zaljevu zaustavili su promet kroz Hormuški tjesnac, što je dovelo do rasta cijena energije. Kako bi snizio cijene, Washington je privremeno dopustio prodaju ruske nafte koja se trenutno nalazi na moru, prema američkom Ministarstvu financija.
Zbog rata na Bliskom istoku Ukrajina ostala zanemarena
Ranije u petak njemački kancelar Friedrich Merz upozorio je da je ta odluka „pogrešna“ i da će pomoći Moskvi da obnovi svoje ratne financijske rezerve. Zelenski je također rekao da ublažavanje sankcija neće pomoći miru. U Parizu je Macron ponovio to nezadovoljstvo Washingtonom i rekao da rast cijena ne znači da bismo trebali preispitivati svoju politiku sankcija protiv Rusije.
„To je stav skupine G7 i očito i naš“, dodao je. Zelenski je u petak boravio u Parizu u posjetu čiji je cilj pokazati potporu Ukrajini unatoč tome što se međunarodna pozornost sve više usmjerava na Bliski istok.
Dvojica čelnika također su trebala razgovarati o mađarskom i slovačkom protivljenju finaliziranju zajma od 90 milijardi eura za Ukrajinu, uoči summita Europskog vijeća sljedeći tjedan. „Rusija dobiva nove resurse zbog destabilizacije, a Ukrajina mora dobiti ono što joj je obećano“, rekao je Zelenski.

